Pandemia koronawirusa wpłynęła na naszą rzeczywistość na wielu płaszczyznach – z tego powodu ucierpiało wiele branż, m.in. kulinarna, kosmetyczna czy turystyczna. Jak w te wakacje spędzić urlop w Europie?

Wakacje w Europie a koronawirus

Stopniowe znoszenie ograniczeń

Część państw europejskich powoli znosi ograniczenia z powodu pandemii koronawirusa i planuje przywrócić działalność w różnych branżach – na czele z turystyczną. Dla wielu krajów jest to podstawowe źródło dochodu. Można zacząć planować wakacje, ale trzeba wziąć pod uwagę ew. dodatkowe obostrzenia – między innymi na Wyspach Kanaryjskich wymagany będzie tzw. cyfrowy profil medyczny, restauracje we Włoszech czy Hiszpanii powoli wznawiają działalność, Chorwacja zaprasza do siebie jako pierwszych Czechów, a Grecja planuje uruchomić korytarze turystyczne z mieszkańcami krajów, które koronawirus dotknął najmniej.

Zalecenia Unii Europejskiej

Według zaleceń Unii Europejskiej znoszenie ograniczeń ma następować powoli i etapowo – najpierw planowane jest zniesienie granic między krajami o opanowanej sytuacji epidemicznej, a potem z pozostałymi państwami UE. Są to zalecenia, ale decyzje podejmują już same poszczególne kraje. Zalecane jest też zachowanie ogólnej ostrożności i stosowanie różnych środków bezpieczeństwa.

Gdzie na wakacje?

Można wybrać się do Hiszpanii – na plażach Costa Brava będą wydzielone sektory, od 3 czerwca zapraszają także Włochy, ale jedynie obywateli UE, Grecja otwiera się od 1 lipca, ale dla krajów, które nie były mocno dotknięte przez pandemię, a rząd Cypru zamierza przywrócić pełny ruch lotniczy od 9 czerwca.
Sytuacja wciąż ulega zmianie i daty te mogą jeszcze się zmienić, ale pewne jest, że większość krajów planuje otworzyć się na turystów najszybciej, jak będzie to możliwe.

Kar.kw.