Korea to kraina leżąca na Półwyspie Koreańskim. Od zakończenia II wojny Światowej podzielona jest na 2 kraje: Koreę Północną i Południową.

Korea

Obecnie Półwysep Koreański zamieszkuje blisko 100 milionów osób. Stolicą Korei Północnej jest Pjongjang, natomiast stolicą Korei Póludniowej jest Seul.

Zastanawiasz się nad podróżą do Korei Południowej? Może to być życiowa podróż, ale dobrze ją zaplanuj – termin lotu, długość pobytu, ekwipunek itd.

Korea Południowa leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego na zachodzie i północy oraz zwrotnikowego wilgotnego na południu, czyli na przecięciu dwóch stref klimatycznych. Co prawda roczna suma opadów wynosi to 1300 mm, ale zwykle występują one w porze letniej – mimo że średnia temperatura powietrza wynosi 23-27°C, czyli odczuwalna to ok. 35 stopni. Są one jednak zróżnicowane zależnie od regionu – w górach będzie zupełnie inna temperatura.

Wybrzeże leży pod wpływem klimatu podzwrotnikowego morskiego. Na pogodę wpływają monsuny, sezonowe wiatry, charakterystyczne dla wielu regionów Azji. Zanim zaczniesz się pakować, sprawdź, jaka pogoda spodziewana jest w miejscu, do którego się wybierasz.

Warto też wiedzieć, że Korea uchodzi za bezpieczną, zagrożenie przestępczością jest niskie. Warto jednak pamiętać, że np. w Seulu i dużych miastach są dzielnice, w których trzeba uważać, m.in. na złodziei. Seul jednak powinien zdecydowanie znaleźć się na liście miejsc, które warto odwiedzić. W Seulu panuje klimat umiarkowany zimny – latem często pada, zimą opady są niewielkie. Średnia temperatura w mieście wynosi 11.9 °C.

Na uwagę zasługuje m.in. Gyeongbok – pałac królewski z 1394 roku, wybudowany przez króla Taejo z dynastii Joseon. To jeden z najpiękniejszych pałaców w całej Korei – zachwyca też zorganizowane tu muzeum folkloru koreańskiego.

Udane wyprawy do Korei zapewnia Exorientelux.

KWK, f:Heartywizard / Pixabay