Gruzja usytuowana jest na Zakaukaziu, na pograniczy Starego Lądy i Azji. Przez starożytnych Greków określana mianem Kolchidy oraz Liberii.

Gruzja

W trakcie podbojów rzymskich, włączona w granice Cesarstwa. W późniejszych latach częstokroć była obiektem najazdów: tureckich, arabskich, mongolskich oraz perskich.

W XVII wieku protekcję nad nią sprawowało Imperium Rosyjskie. Po jego upadku szybko po władzę w utworzonej w 1918 roku Demokratycznej Republice Gruzji sięgnęli bolszewicy. Ciągły protektorat rosyjski został zażegnany dopiero po pierestrojce i wówczas to dopiero państwo dopiero zaczęło funkcjonować samodzielnie.

Bardzo istotnym faktem jest to, iż Gruzja należy do najstarszych państw chrześcijańskich i można tutaj nadal zobaczyć kościoły wzniesione jeszcze przed V wiekiem naszej ery.

Obecnie jednym z najatrakcyjniejszych pod względem turystycznym miast jest stolica- Tbilisi, idealne dostosowana do potrzeb odwiedzających ją gości. Poza licznymi zabytkami znajdziemy tam również wiele lokali gastronomicznych, jak również dość pokaźne zaplecze noclegowe. Szczególnie ciekawą jest tutaj dzielnica łaźni, gdzie można zażyć kąpieli w lokalnych wodach siarkowych. Na pewno na uwagę zasługuje także gruzińska kuchnia.

Równie interesująco prezentują atrakcje przyrodnicze. Krajobraz Gruzji jest bowiem niezwykle zmienni i występują tu zarówno urzekające plaże, jak również stepu i obszary półpustynne. Tutaj także znajduje się najwyższy szczyt Kaukazu- Kazbek.

(JK)