Mimo że rzadko odwiedzany, Azerbejdżan ma sporo do zaoferowania odwiedzającym go turystom. Kraj kojarzony głównie z ropą naftową jest położony w rejonie Kaukazu Południowego nad Morzem Kaspijskim.

Azerbejdżan

Pierwsze zalążki państwowości na tych terenach zaczęły kształtować się w IX wieku p.n.e. W kolejnych latach obszar podlegał wpływom arabskim oraz rosyjskim. Przebywał także przez długie lata pod zwierzchnictwem szachów perskich. Jako samodzielna jednostka Azerbejdżan zaczął funkcjonować dopiero od 1991-go roku.

Cechą charakterystyczną kraju jest niezwykle zróżnicowana flora i fauna, jak również dość egzotyczna kultura. Niezwykłych wrażeń dostarczają krajobrazy, szczególnie te utworzone przez Nizinę Kurańską oraz Kaukaz Azerski. Wyjątkowym zjawiskiem geologicznym w tym regionie są także unikatowe wulkany błotne wznoszące się na wysokość nawet 500 metrów n.p.m.

Zrealizuj podróż swoich marzeń na Kaukaz. Wybierz podróż, w ramach której odwiedzisz trzy kraje: Armenię, Azerbejdżan i Gruzję. Szczegóły programu podróży na stronie: https://exorientelux.pl/azerbejdzan/.

Na obszarze Azerbejdżanu po dziś dzień znaleźć można pamiątki z czasów prehistorycznych petroglify, które to szczególnie licznie występują w prowincji Kobustan.
Niezwykle interesująco prezentuje się także Chan Saraj – pochodzący z okresu panowania muzułmańskiego na tych obszarach.

Także stolica bogata jest w różnego rodzaju zabytki, nie mniej jednak godną uwagi może okazać się również, znajdująca się w odległości 20 km od Baku świątynia czcicieli ognia- zoroastrian. Przy niej przez wiele wieków ludność wznosiła modły to potężnego żywiołu, naturalnie wydobywającego się z ziemi.

(JK)