Stanowiąca zarówno państwo jak i odrębny kontynent, od wielu lat fascynuje turystów. Pierwszymi Europejczykami, którzy dotarli na ten ląd byli Holendrzy.

Australia

Australia dopiero w XVIII wieku, gdy zapuścił się tam znany badacz i podróżnik James Cook, stała się częścią Korony Brytyjskiej. Co istotne, wówczas była traktowana jako kolonia karna. Sydney było pierwszą osadą o takim charakterze i już w 1788 roku sprowadzono do niego pierwszych skazańców.

Więźniowie były odsyłani do kolejnych nowo powstałych siedlisk aż do połowy XIX wieku, nie mniej jednak stopniu w Australii zaczęli pojawiać się także osadnicy. Szczególnie nasilenie tego zjawiska nastąpiło po odkryciu bogatych złóż złota. Stopniowo zaczęli oni zajmować się rolnictwem, przez co rdzenna ludność Aborygeni, była spychana na bardziej nieprzyjazne tereny.

Australia dzisiaj


Dzisiaj Australia nada zachwyca z uwagi na niepowtarzalną florę i faunę. W granicach 80 % gatunków roślin i zwierząt nie występuje w warunkach naturalnych poza jej obszarem. Specyficzną cechą tego kraju jest ogromna różnorodność. Mamy tutaj bowiem możliwość poznania wielkich metropolii, jak niemalże niezamieszkanych, dzikich zakątków.

Nie brakuje tutaj także niezwykłych atrakcji turystycznych. Jedną z najbardziej znanych jest widoczna z kosmosu Wielka Rafa Koralowa, święta góra Aborygenów – Uluru, czy też Super Pit- odkrywkowa kopania złota. Znajduje się tutaj także jedna z najpiękniejszych tras trekkingowych na świecie. To także kraj: kangurów, koala, dziobaka i niezliczonych gatunków papug.

(JK)