Bogactwo kulturowe Armenii może przyprawić o zawrót głowy! Ten niewielki kraj zaskakuje historią i różnorodnymi atrakcjami turystycznymi.

Armenia

Początki pierwszego królestwa w tym regionie, Urartu, datuje się aż na 900 lat p.n.e. Z kolei głośna i barwna stolica, Erywania, słynie jako jedno z najstarszych miast na świecie. Miasto tętni życiem do późnych godzin nocnych, mimo że leży w półpustynnym, gorącym klimacie. Można stąd dostrzec nawet wierzchołek narodowej góry Ormian – to właśnie Ararat słynny z legendy o Arce Noego.

W Armenii egzotyka łączy się z kulturą europejską – poczujemy tu wschodni klimat. Zachwycają niezwykłe targowiska, gdzie kupimy najwspanialsze dywany, aromatyczne przyprawy i armeńskie specjały. Ale jak na egzotykę podróż nie trwa długo – w 3,5 godziny dolecimy z Warszawy.

Bardzo ciekawym pomysłem na zwiedzanie Armenii jest wykupienie wycieczki tematycznej ´Kaukaski Kalejdoskop´ organizowanej przez doświadczone biuro podróży Ex Oriente Lux organizujące wyprawy i wycieczki do wielu krajów Azji.

Z atrakcji turystycznych warto wspomnieć m.in. góry, gdyż aż 40% powierzchni Armenii leży na wysokości powyżej 2 tys. m n.p.m. Urocze górskie krajobrazy obfitują w stoki porośnięte lasami, tunele, łąki okalające jeziora. Podobnie zabytki zapierają dech w piersiach, m.in. kamienne budynki sakralne, kościoły z VII wieku, pamiątki z okresu średniowiecza. Nie można nie wspomnieć też o przyrodzie – są tu tereny półpustynne, jak i prawie alpejskie. W tym niedużym kraju wyróżnia się aż pięć stref klimatyczno-roślinnych.

Różnorodność fauny i flory zachwyci nie tylko miłośników przyrody. Jeśli na nizinach wiosna już minęła, to w górach zaczyna rozkwitać. Niezależnie od pory roku tu zawsze czeka coś pięknego…

(KKw)