Wiele granic w państwach europejskich ponownie otwarto dla podróżujących, co oznacza wzmożony ruch pasażerski na lotniskach. Warto jednak wiedzieć, jak wygląda odprawa, aby odpowiednio się przygotować i nie dać zaskoczyć.

Podróżowanie w czasach koronawirusa. Aktualne zasady na lotniskach

Mimo że koronawirus nie odpuszcza, ruch turystyczny się rozwija – chętnie korzystamy z możliwości lotów, mimo że wiele osób zdecydowało się spędzić wakacje nad polskim morzem.

Podróżujący z krajów Unii Europejskiej, którzy planują wyjechać na wakacje, powinni mieć świadomość regulacji i zasad wprowadzonych z powodu pandemii koronawirusa – obowiązują one zarówno w miejscu przeznaczenia, jak i na lotnisku.
Według przedstawicieli linii lotniczych ryzyko zakażenia na pokładzie samolotu nie jest duże – należy jednak pamiętać, że im dłuższy lot, tym jest ono większe.

Regulacje obowiązujące na lotnisku

Zasada numer jeden wydana przez Unię Europejską dotyczy obowiązku noszenia maseczek na wszystkich europejskich lotniskach – od momentu wejścia do terminalu przed odlotem aż do opuszczenia terminalu lotniska w miejscu przylotu. Należy dokładnie zasłonić zarówno usta, jak i nos. Wyjątkiem są osoby, które nie mogą tego zrobić z powodów zdrowotnych oraz dzieci do 6. roku życia.

Podróżującym na wybranych lotniskach mierzy się temperaturę, stosowane są też kamery na podczerwień. Należy też regularnie dezynfekować i myć ręce, zmieniać maseczkę co 4 godziny, mieć zapas maseczek. Warto zabrać ich więcej, aby wystarczyły na całą podróż. Zużytą jednorazową maseczkę wyrzuca się do kosza, a materiałową można schować do torebki foliowej i później wyprać. Po założeniu i po zdjęciu maseczki należy też umyć lub zdezynfekować ręce. Przydatne są też rękawiczki, ale nie trzeba ich nosić podczas całego lotu – częste mycie rąk jest lepsze dla skóry niż długotrwałe używanie rękawiczek.

Należy też zachowywać co najmniej półtora metra odstępu – jeśli osoba obok kicha lub kaszle, warto jeszcze ten dystans zwiększyć. Wiele lotnisk reguluje też przepisy dotyczące bagażu – obowiązuje zasada, że każdy pasażer może wziąć ze sobą na pokład jedną sztukę bagażu podręcznego, co obniża ryzyko zakażenia podczas odprawy i kontroli bezpieczeństwa. Pomocne są też oznakowania i „ścieżki”, a także dodatkowe stanowiska odprawy. Pasażerowie powinni też jak najszybciej opuścić halę przylotów.

Wybrane krzesła zostały wyłączone z użytkowania, nie działają też niektóre restauracje i sklepy. Można jednak spożyć posiłek lub napić się mimo obowiązku noszenia maseczek.

Lena.k