Lizbona, Barcelona, Paryż, a może Londyn? Jest tak wiele miast, zwykle europejskich stolic, do których się wybieramy, że trudno wybrać to jedno jedyne. Ale może tym razem postawmy na mniej oczywisty wybór?

Miasto na weekend? Czas na Wilno!

Bukareszt, Brugia czy Wilno to wspaniałe miasta, ale nie aż tak popularne na weekendowy wypad. Zdecydowanie warto polecieć właśnie tutaj! Wilno, stolica Litwy, to świetne miasto dla młodych – warto wybrać się na Stare Miasto, ale nie tylko!
W tej części Europy Wilno jest zapewne jednym z najpiękniejszych miast. Zachwyca Stare Miasto wpisane na listę UNESCO – zachowało się do dzisiaj prawie bez zmian. Poza tym odnajdziemy w nim liczne pamiątki polskie, związane z naszą tradycją i historią. Obfituje w zabytki, ale też inne miejsca, a zatem trudno ułożyć sobie plan zwiedzania. Budynki sakralne dominują, a zatem miłośnicy zwiedzania będą wniebowzięci!
Koniecznie zobaczcie też Górę Zamkową, skąd roztacza się wspaniały widok, a także wejdźcie do Muzeum Zamku Górnego i platformę widokową. Ostra Brama to z kolei symbol miasta – powinniśmy ją kojarzyć głównie z dzieła Mickiewicza. Wśród budowli sakralnych zaś wyróżniają się np. kościół Świętej Anny czy katedra Świętego Stanisława. Góra Trzykrzyska to kolejny obowiązkowy punkt do zobaczenia w Wilnie.
A na spacer koniecznie obierzcie trasę ulicą Zamkową – to główny deptak w Wilnie. Świetnie stąd widać zabudowę wzdłuż ulicy, np. piękne kamienice i klimatyczne podwórka. Warto przysiąść na kawie w jednej z licznych kawiarenek i chłonąć atmosferę miasta, podziwiając Rynek i gmach Ratusza.
(Kkw / Fot. Pixabay/JolEnka)