Mimo trwającej pandemii część krajów zaprasza turystów i nie wymaga testu wykluczającego obecność koronawirusa. Wśród nich są m.in. Albania, Meksyk, Albania, Rumunia, a także malownicze Malediwy i słoneczna Dominikana. Sprawdź, gdzie można podróżować mimo pandemii.

Gdzie można lecieć na wakacje bez testu?

Wakacje bez testu i kwarantanny
Przygotowaliśmy listę krajów, do których można lecieć bez konieczności posiadania ujemnego testu na koronawirusa. Jest tu wiele egzotycznych kierunków, m.in. Meksyk, Czarnogóra, Kostaryka, Dominikana czy Malediwy oraz Turcja. Pandemia koronawirusa trwa nadal, ale wielu z nas planuje podróże i wyjazdy służbowe. Część krajów cały czas ma zamknięte granice, inne pozwalają na wjazd warunkowo (konieczny jest test na obecność koronawirusa lub odbycie kwarantanny).

Wybrane wpuszczają podróżnych bez obostrzeń i restrykcji. Wiemy, dokąd z Polski można latać bez testów i kwarantanny. Pamiętaj jednak, że po powrocie każdy, kto przekracza polską granicę, musi poddać się 10-dniowej kwarantannie – stan ten potrwa co najmniej do 25 czerwca 2021 roku (według aktualnych rozporządzeń Rady Ministrów).

Albania
Turyści z Polski uwielbiają Bułgarię, Chorwację oraz Albanię – ta ostatnia otworzyła swoje granice już w czerwcu 2020 roku. Nie są wymagane testy ani kwarantanna po przylocie czy przyjeździe. Turysta nie musi mieć zezwolenia na pobyt ani negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19. Do Albanii można pojechać samochodem, ale też organizowane są loty – często przez Grecję. Jeżeli lądujesz na Korfu, pamiętaj, że tutaj obowiązują przepisy wjazdowe przyjęte przez Grecję. Są one odmienne od ustaleń albańskich – Grecja wymaga testu PCR, zaświadczenia o szczepieniu lub o przejściu choroby i posiadaniu statusu ozdrowieńca.

Dominikana
Jedną z destynacji, w której możesz spędzić wakacje bez okazywania negatywnego testu na obecność koronawirusa, jest Dominikana. Nie jest też wymagana kwarantanna po przylocie na miejsce. Turyści mogą być poddani tzw. szybkim testom, należy też wypełnić elektroniczny formularz (e-ticket) i deklarację celną. Każdy otrzyma kod QR, który służby graniczne zeskanują podczas odprawy. Dominikana to obietnica słonecznego urlopu – wiele osób uznaje ją za raj na ziemi. Kuszą karaibskie plaże z drobnym piaskiem, ciepłe morze i wspaniałe owoce i wspaniała wakacyjna atmosfera.

Meksyk
Meksyk w ogóle nie zamknął swoich granic – pozostają one otwarte od początku pandemii koronawirusa. Wypoczynek na Dominikanie to gwarancja udanych wakacji i błogiego relaksu na rajskiej plaży. Warto też wybrać się na zorganizowane wycieczki.

Nie trzeba też przechodzić kwarantanny po przylocie ani wykonywać testów. Jeśli jednak decydujesz się na lot KLM, sprawdź aktualne zasady podróży. Wymagane są poza tym dokumenty potwierdzające cel podróży, informacja o zakwaterowaniu i długości pobytu oraz locie powrotnym.

Kostaryka
Podobnie jak w przypadku Albanii należy sprawdzić przepisy obowiązujące w Grecji, tak lecąc na Kostarykę, można mieć przesiadkę w Niemczech. Od 26 października 2020 roku można tu swobodnie podróżować. Nie trzeba mieć negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa ani poddawać się kwarantannie po przylocie (wyjątkiem są wspomniane już loty z przesiadką w Niemczech).

Przed wylotem należy wypełnić Pase de Salud (Kartę Zdrowia) dostępną na stronie https://salud.go.cr/ - trzeba to zrobić na 48 godzin przed wejściem do samolotu. Każdy musi posiadać własny kod QR, zakupić ubezpieczenie zdrowotne na okres pobytu gwarantujące pokrycie kosztów leczenia związanych z COVID-19 o minimalnej wartości 50 tys. USD oraz 2 tys. USD na zakwaterowanie w przypadku konieczności odbycia kwarantanny lub zmianach w podróży oraz mieć bilet lotniczy na dalszą podróż (bilet powrotny, potwierdzenie rezerwacji).

KarolKW